Dün

– Polise astımlı olduğunu söylemesine rağmen biber gazı yiyerek ölen gencin hastane önünde eylem yapan ailesine de biber gazı sıkıldı.
– Sağlık bakanı “Tecavüze uğrayan kadının bebeğine devlet bakar” dedi.
– Kürtajı yasaklayacak kanunun Haziran’da meclise sunulacağı açıklandı.
– Havayolu çalışanlarına grev yasağı getiren yasa meclis’ten geçti.
– 300 THY çalışanı grev yaptığı için işten çıkarıldı.
– “Gazeteci gözüyle sansür ve otosansür” adlı çalışmayı hazırlayan Bilgi Üniversitesi medya ve iletişim sistemleri fakültesi öğretim görevlisi Esra Arsan Bilgi Üniversitesi’ndeki işinden atıldı.
– Emniyet güçlerinin copları demire çevrildi.
– KCK davasında avukatlık yapan 103 avukat hakkında soruşturma başlatıldı.
– 16 yıllık Yeni Şafak yazarı Ali Akel, bir yazısında hükümetin Uludere’deki tutumunu eleştirdiği için gazetesinden kovuldu ve bunu kabul edilebilir bulduğunu açıkladı.
– RTÜK üyelerinden gelen ‘tavsiye’ kararının ardından, 1 kadın, 1 erkek dizisindeki çiftin yeni bölümde evlendirilmesine karar verildi.
– Sigara ve alkole %15 zam yapıldı.
– 3. köprü ihalesi yapıldı.
– Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda sağladığı internet hizmetinde Google’a girilmediği ortaya çıktı.
– 3. yargı paketinin 11 maddesi komisyondan geçti ve avukatların dosyalara erişimine daha da kısıtlama getirildi
– Eskişehir’de kürtaj ve sezaryen tartışmalarını protesto etmek için Ak Parti il başkanlığı’na yürümek isteyen grupla polis arasında çıkan arbedede 7’si kadın 8 kişi gözaltına alındı.
– TBMM İnsan Hakları Komisyonu başkanı Ayhan Sefer Üstün “Tecavüz edilen kadın da doğurmalı. Bosna’da pek çok kadın doğurdu. Özürlü olacak diye bebeği öldürmek de cinayettir” dedi.
– Tarafsız Bölge programına katılan aile hekimi Seda Sezer tecavüze uğrayan kişinin kürtaj yaptırmasını değil de, tecavüzcüsünü öldürmesi gerektiğini söyledi…

Yukarıda okuduklarınızın tamamı dün gerçekleşti. Bütün bunlar Türkiye’nin yalnızca 24 saatlik gündem maddeleri….
Alt alta sıralanınca korkunç geliyor, öyle değil mi ? Oysa bütün bunlar biz sabah uyanırken, dişlerimizi fırçalarken, işe gelirken, televizyon seyrederken, yemek yerken gerçekleşiyor.

Türkiye her geçen gün artan bir hızla geriye doğru evrim geçiriyor. Eskiden bu tersine devrimin hızı daha düşük olduğu için yavaş yavaş kanıksıyorduk bütün değişimleri. Ama artık bir şoku atlatamadan bir diğeri geliyor. Kanıksamaya da, alışmaya da yetişemiyoruz. Panik ve korku içindeyiz. Türkiye’de Ermenilerin, Kürtlerin ve diğer tüm azınlıkların yıllardır yaşadığı ve artık içinde yaşamaya alıştığı korku bizim için çok yeni. Artık hepimiz ideolojik azınlığa mensubuz bu topraklarda ve korkuyoruz…..
Çok değil, daha bir yıl öncesine kadar askeri vesayetle olan çatışması ve sözde demokrat atılımları nedeniyle hükümeti yere göğe sığdıramayan liberaller bile korku içinde. Aynı durumu dini görüş eksenli medyada da görüyoruz. Çünkü sıra onlara da geldi. Padişah zulmü kimseyi tanımıyor. Yakıyor, yıkıyor, kendine benzemeyen herkesi büyük bir hızla yok ederek bütün bir ülkeyi kendi istediği tek tip insan modeline ve ortaçağ karanlığına doğru sürüklüyor.

Bugün Türkiye’deki cezaevlerinde bulunan toplam tutuklu ve hükümlü sayısı 132,000. Bunların içinde 500’e yakını öğrenci, 100’den fazlası gazeteci. Türkiye’deki tüm cezaevleri %110 doluluk oranına ulaşmış durumda ve tüm dünyada terör suçlamasıyla tutuklu veya hükümlü bulunan insanların üçte biri Türkiye’de bulunuyor. Bir başka deyişle ülkemiz, bütün dünyadaki teröristlerin üçte birini tek başına barındırıyor. Bunun ne kadar saçma, komik ve asılsız bir iddia olduğunun artık önemi yok. Bu karanlık ve kibirli ağız karşısına dikilen herkesi yutuyor çünkü. Türkiye’de hukuk bitti, artık bilfiil sivil dikta yönetimi altındayız. Kabul etseniz de, etmeseniz de…

Pazar günü Kadıköy’de ‘Benim bedenim, benim kararım.’ ismiyle bir miting düzenlenecek. Ve ne tesadüftür ki dün Taksim’de İsrail karşıtı çember sakallı ve çarşaflı göstericilerden oluşan büyük bir grup, ellerinde Filistin bayraklarıyla tekbirler eşliğinde İstiklal Caddesi’nde gövde gösterisi yaptı. Zamanlama ne kadar manidar, öyle değil mi ? Size de Sincan’da yürüyen tankları anımsatmıyor mu ? Gövde gösterisi taraf değiştirdi ve unutulmamalı ki mazlumun zulmü yeryüzündeki en etkili ve en kolay manipule edilebilen silahtır…

Birkaç ay önce kaleme aldığım ‘Liberal İslam ve Sosyal Konformizm’ başlıklı yazım nedeniyle bana ateş püsküren arkadaşlarımın bugün ne düşündüklerini merak ediyorum. Çünkü o yazıda bahsettiğim türde insanlardan çevremde hala görmeye devam ediyorum. İki gün önce, yöneticisi olduğum bir internet grubunda Pazar günkü mitingden bahsettiğimde bir anda ortalık ölüm sessizliğine büründü ve herkes sanki böyle bir şeyden hiç bahsetmemişim gibi başka konular hakkında konuşmaya devam etti.
Oysa aynı arkadaşlar aynı saatlerde internet üzerinde ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz.’ , ‘Atatürk’ün süvarileriyiz.’ , ‘Mevhibe İnönü’nün amazonlarıyız.’ vs. vs. konu başlıklı fotoğraf ve iletileri son hızla paylaşmaya devam ediyorlardı.
Aynı geçenlerde bir AVM’de rastladığım kot eteği, pembe bluzu, yüzünü ve saçlarını sımsıkı örten koyu renk türbanı ve boynunda K.Atatürk imzalı kolyesiyle dolaşan yirmili yaşlardaki genç kız gibi.

Türkiye’nin apolitize edilmiş gençliği sosyal medya üzerinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni paylaşmada rekor üstüne rekor kırarken, memleketin bütün kaleleri zaptediliyor, bütün tersanelerine giriliyor ve hatta memleketin her köşesi bilfiil işgal ediliyor.
Ancak muhtaç olduğu kudreti damarlarındaki asil kanda taşıyan Türk gençliği meydanlara çıkmıyor, çünkü o gün ya Mango’da indirim var, ya da Madonna konseri.
Artık hiç şüphem yok ki bu gençlik, yeni düzenin sivil toplum polisi tarafından bir gün kendisine uzatılan çarşafı büyük bir rahatlıkla üstüne geçirip, caddede köpek dolaştırmaya devam edecek.
Siyasi iltica talebinde bulunacağınız ülkeleri şimdiden listelemeye başlasanız iyi olur. Vakit çok geç olmadan…..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s