Güvendiğim Dağlara Kar Yağdı, Gönlümün Efendisi Yarınlara Kaldı…

“Bu alçak pusuyu kuran şerefsiz hainlerin aşağılık saldırısını lanetle kınıyoruz. Yaptıkları yanlarına kalmayacak, misliyle karşılık vereceğiz, ölenlere rahmet, kalanlara sabır, yaralılara şifa niyaz ederiz, süpaneke dinimiz amin.”

Son dönemde en çok duyduğumuz sözcükleri bir cümlede toparlamaya çalışınca ortaya böyle bir lanet kakafonisi çıkıyor….
Devlet erkinin en başarılı olduğu konu kınama ve lanetleme. Bunun ötesinde güvenlik, istihbarat, adalet gibi konularda muhtelif dış mihraklara muhtacız milletçe.

InterpolFutbol konusunda zaten doğuştan birer otorite olan halkımız, ilk olarak Tansu Çiller krizinden sonra ekonomi, Körfez Savaşı’nı müteakip savaş stratejileri, 6 ayda bir seçim yapma alışkanlığını kazanmasıyla birlikte siyaset ve son olarak da artan intihar saldırılarıyla birlikte kontra-terör ve istihbarat uzmanı oldu.
Artık ortalama bir evhanımı, hangi okul ve konsoloslukların hangi günler kapalı olacağını, şehirde hangi güzergahların tehlikeli ve hangi AVM’lerin tu kaka olduğunu, bir semtten diğerine gitmek için yerine göre en trafiksiz, yerine göreyse en güvenli rotayı, karnıyarık tarifinden bile daha detaylı anlatabilir hale geldi.
Milletçe adaptasyon yeteneğimize ve her gün kazandığımız yeni becerilerimize paha biçilemez.
Ancak her gün üzerine yenileri eklenen bu paha biçilmez becerileri haiz olmakla birlikte, genelde tutunduğumuz dallar, güvendiğimiz dağlar başka mihraklar oluyor.
Damarlarımızdaki asil kanda mevcut olan kudrete pek de inancımız kalmamış olsa gerek ki, umudu genelde uzaklarda arıyoruz.

Güvendiğim Dağlara Kar Yağdı
İlk olarak kullanışlı ahmaklarımızın bizi askeri vesayetten kurtarması umuduyla sarıldıkları Ergenekon davasında milletçe kandırıldığımızı fark ettikten sonra, bu kez umut sandalımızın rotasını, gökten ateşler yağdırarak bizi kurtaracak Pensilvanya’lı İmam’a çevirdik.
Ancak ardarda atanan kayyumlar ve son olarak bir gaz ve toz bulutu altında yerlerde sürüklenen türbanlı bacılarımızı da gördükten sonra, bizi kurtaracak yeni bir kahraman arayışına başladık ivedilikle.

MerkelKişisel güvenliğimizi Alman istihbaratına emanet edeli beri favori kahramanımız Fraulein Merkel. Ancak tabi kendisinin göçmen takası ve Avrupa’ya vizesiz gitme hayalimiz konusundaki Kayseri’li pazarlığı biraz sinirimizi bozsa da, en azından can güvenliğimizi sağlamamız konusundaki destekleri için kendisine müteşekkiriz.
Medya alanında artık bırakın tutunacak dalı, bir çalı parçası bile kalmadığından, son olarak Can Erzincan TV’yi izlemeye başladık. Çıkmadık candan ümit kesilmez misali, FETÖ’den hala umudumuz var zaar.
Bunun ötesindeki haber alma ihtiyaçlarımızı zaten Twitter, Facebook ve WhatsUp grupları üzerinden takip ediyoruz. Öyle ki, artık herhangi bir saldırı haberini 1 dakika içinde öğrenebilmeyi bırak, sahte ihbarları da birkaç dakika içinde ortaya çıkarabilir hale geldik. Teknolojiden yararlanmayı beceremediğimizi kimse iddia edemez.

Geldi Gönlümün Efendisi
Alman’ın istihbaratından, İmam’ın haberciliğinden, hatta zaman zaman muhtelif örgütlerin şiddetinden bile medet umduktan sonra, artık tamamen yitirdiğimiz adalet inancımızı kurtaracak kahramanımız da ufukta göründü çok şükür; Preet Bharara.
Reza Zarrab’dan başlayarak, hepimizi tümden kurtaracak bir operasyonun startını veren bu gözüpek kahramanı bir anda bağrımıza basıverdik, öyle ki bu davadan önce Twitter’da 6-7 bin civarında olan takipçi sayısı ilk gün 50,000, ikinci gün 100,000’e ulaştı. Elbette kendisinin bir anda beliren bu yeni dostlarının kim olduğunu tahmin etmek güç değil. Muhtemelen hayatının en sosyal ve eğlenceli dönemini yaşayan Amerika’lı savcının, şu sıralar Twitter’da kendisine ulaşan mesajları takip edebilmek için muhtemelen bir özel sekreter tutması gerekecek.
Hatta mizah zekası konusunda dünyada kimsenin yarışamayacağı kadim Türk milletinin neferleri arasından, Pir Sultan’a rahmet okutacak ozanlar bile çıkıyor. Çok sevdiğim bir dostumun dizelerini de izniyle burada paylaşmak istiyorum.

Kutudaki paralar yandaşlara saçıldı,
Reza’gilin önüne bütün yollar açıldı,
Tapelerin üstüne soğuk sular içildi,
Tam ümidi kesmişken çıkageldin Bharara

Sen bunları bilmezsin, hepsi birer engerek,
Bize de senin gibi yiğit savcılar gerek,
İstersen sana burdan fındık-fıstık gönderek,
Jack Daniels’ın yanında biraz yerdin Bharara

Ebru bugun yalıda karaları bağlamış,
Demir atmış yalnızlığa, içli içli ağlamış,
Miami adaleti kılıncını yağlamış,
Dolce vita hayata ayar verdin Bharara

Garip Reza mahpusta, beli göçmüş ranzada,
Oysa ki gezecekti İtalya-Fransa’da,
Havuz medyası seni paralelci sansa da,
Diger yüzde elliden hürmet gördün Bharara

Ne Güzel Savcımızdın Sen Preet Bharara
‘Reza Zarrab sorgulanacak, bütün kirli ilişkileri açıklayacak, saatçi ve makaracı bakanların üzerine Lahey’de ateşler yağacak, yedinci günün şafağında doğuya bakacağız ve orada Preet’in ışıldayan gözlerini göreceğiz.’ biçimindeki, içimizde bir anda yeşeriveren bu umut ağacı bana ‘Eşek ölecek, ters dönecek, bağzı yerleri güneş görecek.’ deyimini hatırlattı.
Zira büyük global dengeleri, fillerle çimenleri ve Amerika’nın bugüne kadar kendisi dışında kimseye pek de hayrı olmadığı gerçeğini hatırlayınca bu son kahramanımızı da rafa kaldırıp, yenisini arayacağımız gün pek de uzak değil gibi geliyor bana.

Son dönemlerde beni çok etkileyen bir şarkıyla veda etmek istiyorum bu yazıya.
Ne dersiniz, o şanlı millet şimdi nerde ?…

ÖZGÜR KÜÇÜK
ozgurkucuk76@gmail.com

 

 

 

2 responses to “Güvendiğim Dağlara Kar Yağdı, Gönlümün Efendisi Yarınlara Kaldı…

  1. Defne Kanatli

    Yaa tamda bu karamsarlik sarmalında iken 2 gün mutlu olup umutlarımız yeşerecek idi 😔
    Ama yine güzel tesbit , kalemine sağlık 👏🏻👏🏻

  2. Nergis Erdoğan

    ‘Eşek ölecek, ters dönecek, bağzı yerleri güneş görecek’ deyimini bilmiyordum, pek güzelmiş şu yorgun günün akşamında güldürdü beni. Politik olarak pek güneş görmemiş hayatımız ve yaşın kemale ermeyi bırakıp oradan aşağılara doğru eriyip yayıldığı şu günlerde bize çok uygun, sonunda göreceğiz demek ki :)) Kendisi olarak var olamayanların birilerine, bir şeylere yapışmak, mesnetsiz umut bağlamalar dışında pek şansı olmuyor gerçekten.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s