Hakaret Refleksi

SaldiriGün geçmiyor ki; necip milletimiz kendine ulusal ya da uluslararası yeni bir kriz yaratmasın, yeni bir düşman bulmasın.
Patlamaya hazır öfkemizin son hedefi İzlanda…
Bilmeyenler için konuyu kısaca anlatayım. Avrupa Şampiyonası eleme maçı için İzlanda’ya giden A Milli Futbol Takımımız varışta yaklaşık 1 saat kadar havaalanında bekletiliyor. Bu bekletilmenin sebebi, İzlanda makamları tarafından, milli takımın uçağının Konya’dan hareket etmiş olması ve Konya havaalanının tanımlı bir havaalanı olmaması olarak açıklanıyor.
Uzun bir uçuştan sonra, bir de havaalanında bekletilen milli takım oyuncuları haliyle gerginleşiyorlar. Onların bu gerginliği anlaşılabilir bir durum. Ama nedense inişte futbolculara mikrofon uzatan Türk muhabirler, futbolculardan çok daha gergin.
Ateşin altına odun atacak sorularla futbolcuları daha da germeye ve spekülatif bir açıklama yapmaya zorluyorlar adeta…
Tam da bu sırada, Belçikalı olduğu sonradan anlaşılacak olan fırlama bir turist, şaka yapmak amacıyla muhabirlerin arasına karışıp, çantasından çıkardığı fırçayı mikrofon gibi tutarak Emre Belözoğlu’na uzatıyor ve gazeteci taklidi yapıyor.

İşte sadece bu kadarcık bir olay, Türkiye’de ciddi bir uluslararası krizi başlatmaya yetiyor da, artıyor bile.
Bu olaylar yaşandıktan sonraki 24 saat içinde neler olduğuna bir bakalım isterseniz.

1) Türkiye ana akım yazılı ve görsel medyası, durumdan hızlıca vazife çıkararak, ‘İzlanda’da Türk Milli Takımı’na çirkin saldırı’ başlıklarıyla taarruza geçiyor.

2) Böylesi büyük bir terbiyesizliğin altında kalmayan kutlu devletimiz, Dışişleri Bakanlığı nezdinde İzlanda’ya nota veriyor.

3) Türkiye’deki milyonlarca sosyal medya kullanıcısı, bir anda tek yürek olup, İzlanda’da buldukları tüm sosyal medya hesaplarına şuursuzca, ana avrat küfrederek saldırıya geçiyor.
Bu saldırıların içinde havaalanındaki 1 saatlik bekleyişin 3 saat olarak aktarılması, Belçikalı turistin İzlandalı bir şerefsiz olduğundan emin olduğumuz için, fotoğrafı kendisine, ismi de İzlandalıya benzetilen kim varsa hepsinin sosyal medya hesaplarına ana avrat küfürler ve tehditler savrulması, provokatörün elindeki fırçanın tuvalet fırçası olduğunun iddia edilmesi (Artık bu da nasıl yapılıyor, inanılır gibi değil. Gözler de körleşiyor demek ki bu milli hezeyan anında.) ve tuvalet fırçasını milli futbolcumuza uzatarak aslında ne demeye getirildiğinin söylenmesi, bir klasik olarak İzlanda’nın 300,000 nüfusu olduğu ve tükürsek boğacağımız iddiaları, ‘Şerefsizin kız arkadaşını buldum !’ diyen birinin, konuyla ilgisi olmayan bir İzlandalı genç kızı hedef göstermesi ve bu sefer de, Türk saldırı timinin tek yürek bu kızcağıza saldırması da var.

4) Bütün bunlar neticesinde sosyal medya hesapları akıl almaz bir saldırıya uğrayan İzlandalıların hepsi bu hesaplarından ‘Biz sandığınız kişi değiliz.’ şeklinde açıklamalar yapmak zorunda kalıyorlar ve tabi ki bu açıklamalarına da küfür ve tehditlerle karşılık veriyoruz milletçe.

Bakan5) Klavyesi kılıçtan keskin yiğitlerimiz tam da kefenlerini giymiş, İzlanda’ya yola çıkmaya hazırlandıkları sırada tarihe geçecek bir hamle daha yapıyoruz. Kadir Mısırlı (!!!) isimli bir vatandaşımız, İzlanda Maliye Bakanı’nın twitter hesabına, İzlanda dilinde (!!!) şunları yazıyor : ‘Türkiye’ye geldiğinizde götünüzü keseceğiz, kadınlarınıza bineceğiz.’
Evet, aynen bu cümleyi İzlanda Maliye Bakanı’na karşı kuruyor vatandaşımız ve haliyle İzlanda basınında manşet oluyoruz.

6) Son olarak, ülkemizde uluslararası bir krizin fitilini ateşleyen Belçikalı turist, sosyal medya hesabına şunları yazıyor:
“Arkadaşlar İzlanda’da başıma çılgın bir şey geldi. Belçika’ya olan uçağımı beklerken, Türkiye Milli Takımı’nın havaalanına geleceğini kazara duydum. Aniden çantamdaki bulaşık fırçasıyla gazeteci taklidi yapmak aklıma geldi.
Milli takım kaptanı ile röportaj yapmak için güvenlik tarafından fark edilmemeyi başardım. Gazeteciler ise ne yazık ki benim kaptanlarına tuvalet fırçası ile soru sorduğumu düşündü. Skandal bir anda bütün Türk kanallarında ve Türk medyasındaydı ! Hatta olay daha ileri gitti ve Dışişleri Bakanı tweet bile attı.
Bu çılgınlık sona ermedi ve taraftarlar kaptanlarına fırça uzatmamı kabul edilemez ve utanç verici buldu ve sosyal medyada beni aramaya koyuldu.
Şansıma, yarım milyon takipçisi olan bir İzlandalıyı günah keçisi olarak belirlediler. Adamcağızın hesabına binlerce nefret mesajı gönderildi. Ayrıca üç saat beklemelerinin benimle bir alakası yok !
Yani gençler sakin olalım, tuttuğum bir tuvalet fırçası değil, (temiz) bir bulaşık fırçası, bu mizahtır, ona hakaret etmedim, bir insana bulaşık fırçası ile yaklaşmamı yasaklayan bir kanun da yok, ona basitçe ‘Fransa karşısındaki büyük maçtan sonra nasıl hissediyorsunuz ?’ diye sordum. Son olarak bulaşık fırçası mikrofon olarak kullanmak için tuvalet fırçasından daha uygun !”

Ve tabi ki bu açıklamadan sonra Belçikalı gencin sosyal medya hesabına o kadar fazla saldırı yapılıyor ki, hesabını kapatmak zorunda kalıyor.
İşte yalnızca 24 saat içinde, dünyanın bir ucundaki İzlanda ile aramızda ulusal bir kriz oluşmasına neden olan olaylar zinciri. Önümüzdeki günlerde daha ne gibi rezillikler yaşanacağını hep birlikte göreceğiz.

Milletce AlkisliyoruzSevgili dostlar, Romalılar, buradaki asıl sorun; kıymetli başkanımızın milletçe hepimize sirayet ettirdiği hakaret refleksidir.
Kafasını sağdan sola çevirenin bile, Cumhurbaşkanı’na hakaretten rahatça tutuklanabildiği, hatta hüküm giyebildiği bir ülke halkının, kendisine yapılan basit bir şakayı bile kolaylıkla milletine, ırkına, soyuna, sopuna hakaret ve saldırı olarak algılaması ve şuursuzca karşı saldırıya geçmesi son derece doğaldır.
Sorunsa bunun yalnızca Türkiye’ye ait bir norm olmasıdır.

İşte bu yüzden Türkiye sınırları dışında yapılan bir şakaya, biz kendi milli reflekslerimizle karşılık verdiğimizde bütün dünya buna şaşırıyor, neden milletçe delirdiğimize anlam veremiyor.
Oysa biz milletçe delireli çok oldu.
Reisimize hamdolsun…

ÖZGÜR KÜÇÜK
ozgurkucuk76@gmail.com

 

One response to “Hakaret Refleksi

  1. Defne Kanatli

    Sevgili Özgür,
    Yine hislerime tercüman oldun
    Kalemine sağlık !

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s